Szinonimák: Hatiora sp.
Angol név: Easter cactus, Whitsun cactus
Magyar név: Húsvéti kaktusz
Család: Cactaceae (Kaktuszfélék)
Származás: Brazília
Élettartam: 50-60 éves példányai is ismertek, de sajnos az otthon tartott növények nagy részét csak alkalmi növényként tartják, vagy a helytelen gondozás miatt rövid életűek.
Igények: Kezdők is sikeresen nevelhetik, ha betartják igényeit.
Egyéb tudnivalók: Nem mérgező.
A húsvéti kaktuszok a Cactaceae családba tartoznak. Jelenleg a Rhipsalidopsis nemzetségbe soroljuk őket, de találkozhatunk velük korábbi besorolásuk alapján Hatiora néven is. A Rhipsalidopsis-ok felépítése hasonlít a karácsonyi kaktuszokéhoz. Szártagjaik lekerekítettek, végükön feltűnő serteszőrök találhatók. Virágaik részarányos felépítésűek, rövid csövűek, bibéjük vége szétágazó. Természetes élőhelyükön, Brazília őserdeiben, epifiton életmódot folytatnak.
Fajok és fajták: A Rhipsalidopsis-oknak 2 faja ismert, és ezek hibridjei. A kereskedelemben általában a nemesített fajták kaphatók. A két faj keresztezésével létrejött hibrideket Rhipsalidopsis x graeseri-nek nevezik, de néha nagyon nehéz megmondani, hogy mely fajták jöttek létre keresztezéssel és melyek szelektálással. A fajták változatos virágszínűek. Lehetnek fehérek, rózsaszínűek, barack, magenta, vörös, és narancsszínűek is.
Rhipsalidopsis gaertneri (Syn.: Hatiora gaertneri): A kereskedelemben ez az elterjedtebb faj. Húsos ovális alakú szártagjainak széle pirosas színű. Az idős tövek szétterülő, kissé csüngő bokrot alkotnak. Idősebb szártagjaik elfásodnak. Virágaik nagyok, zygomorph felépítésűek, a lepellevelek kihegyezettek, a virágszín élénk tűzpiros.
Rhipsalidopsis rosea (Syn.: Hatiora rosea): Ritkábban beszerezhető, de szintén kedvelt faj. Szártagjai kisebbek, hosszúkásabbak. A növény erősen csüngő habitusú, kevésbé fásodik mint a Rhipsalidopsis gaertneri. Virágai is kiesebbek, zygomorph felépítésűek, a lepellevelei kissé lekerekítettek, rózsaszínűek.
Gondozás: A húsvéti kaktuszt tavasztól-őszig a szabadban tarthatjuk, közvetlen napfénytől védett helyen. Télen tartsuk hűvös, 10-14 °C-os világos helyen. A húsvéti kaktusz csak akkor fog szépen virágozni, ha a téli hűvös nyugalmi időszakot biztosítunk a számára. Vízigényük közepesnek mondható. Legjobb ha rendszeresen kis vízadagokkal öntözzük őket. Fontos, hogy a cserepük mindig lyukas aljú legyen, és ne hagyjuk, hogy a növény vízben álljon, mert ez a gyökerek rothadásához vezet. A telelés alatt kevesebb vizet kapjon, ilyenkor elegendő 3 hetente enyhén megnedvesíteni a talaját. A Rhipsalidopsis-ok kedvelik a laza szerkezetű, tőzeges talajt. Ültetőközegükbe keverhetünk fakéregdarabokat is. Elvirágzás után néhány alkalommal adjunk a növénynek kaktuszoknak készült tápoldatot. Érdemes az ajánlott mennyiségnek csak a felét az öntözővízbe tenni, mert a töményebb oldat a gyökerek károsodását okozhatja. A tápoldatozást ősszel szüntessük be, hogy a növény felkészülhessen a nyugalmi időszaka. A húsvéti kaktuszt nyáron legjobb a szabadban tartani, de ekkor ne érje közvetlen napsugárzás. Télen úgy helyezzük el a növényt, hogy a lehető legtöbb fényt kapja.
Szaporítás: A szaporítást legjobb nyáron végezni. A növény szaporítása gyakorlatilag megegyezik a karácsonyi kaktusz szaporításával. Ebben az esetben is 3-4 szártagból álló dugványokat készítsünk. És tűzdeljük őket tőzeg és folyami homok keverékébe.
Néhány kaktuszkedvelő magas törzsre oltja a Rhipsalidopsis-t. Így nagyon mutatós kaktusz fácska keletkezik.
A húsvéti kaktusz magvetéssel is jól szaporítható, bár a magoncok lassan fejlődnek. Ezt a szaporítási módot általában nemesítési céllal végzik. Gyakorlatilag ebben az esetben is ugyanúgy járjuk el, mint a karácsonyi kaktusznál.
Kártevők, betegségek: Általában gyökértetvek vagy gyapjastetvek támadják meg. Sajnos ezek ellen nagyon nehéz házilag védekezni. A felszívódó rovarölő szerek viszont hatásosak. A gyökértetvek nehezen felfedezhetőek, de ha a növény megfelelő gondoskodás ellenére is alig fejlődik, szártagjai fonnyadtak, akkor érdemes megvizsgálni a gyökereit. A gyökértetvek ellen öntözzük be a növényt felszívódó rovarölő szerrel.
Néha gombás vagy baktériumos rothadást tapasztalhatunk a növényen, de ez elsősorban a túlöntözés következtében alakul ki.
Képek:
Néha gombás vagy baktériumos rothadást tapasztalhatunk a növényen, de ez elsősorban a túlöntözés következtében alakul ki.
Gyapjastetű
Képek:
Szerző: Szalay Dávid