2019. január 29., kedd

Echinopsis hibridek (1.)

Tudományos név: Echinopsis hybrid
Szinonimák: Trichocereus hybrid (Korábban ezeknek a fajtáknak egy része a Trichocereus nemzetségbe tartozott.)
Angol név: Echinopsis hybrid, Trichocereus hybrid
Magyar név: 
Sünkaktusz hibridek
Család: 
Cactaceae (Kaktuszfélék)
Származás: 
Termesztésben létrehozott hibridek, a természetben nem fordulnak elő.
Élettartam: 
50-100 év.
Igények: 
A legkönnyebben nevelhető kaktuszok közé tartoznak.
Egyéb tudnivalók:
Nem mérgezőek. Töviseik kisebb sérüléseket okozhatnak.


Az Echinopsis hibridek gyönyörű virágzásukkal vonják magukra a figyelmet. Virágaik rengeteg színben, méretben és formában léteznek. Emellett tartásuk és szaporításuk is nagyon egyszerű. Nem csoda, hogy sokan kedvelik és gyűjtik őket.


Leírás: Az Echinopsis fajok nagyon könnyen kereszteződnek egymással, és ezt a kísérletező kedvű kaktuszgyűjtők ki is használták. Az Echinopsis nemzetségbe korábban kevesebb fajt soroltak mint ma, hibridek kertészeti fajták, melyeket keresztezéses nemesítéssel és szelekcióval hoztak létre. Ma már nehéz megmondani hogy egy-egy hibrid mely fajok keveréke. Kialakításukban felhasznált ismertebb fajok az Echinopsis eyriesii, Echinopsis oxygona, Echinopsis subdenudata, Echinopsis mamillosa, és az Echinopsis huasca (Syn.:Trichocereus grandiflorus). Ezeket a hibrideket általában egyes gyűjtők állították elő. És a keresztezési folyamat ma is tart. A fajtáknak csak kis része van bejegyezve és elismert fajtanévvel jelölve, a többi vagy névtelen vagy csak fantázianeveken ismert.

Felépítésüket tekintve változatosak, de általában 5-12 cm átmérőjű gömbkaktuszok, esetleg alacsony oszlopkaktuszok. Bordáik száma, és tövisességük változó. Virágaik színe, és mérete, sokféle lehet. Ezenkívül léteznek különleges mutációkkal létrejött fajták is, melyek nem feltétlenül virágaikkal, inkább érdekes alakjukkal vonják magukra a figyelmet.

Fajták: Az itt bemutatott hibrid fajták a legelterjedtebbek közé tartoznak. Elismert fajtanévvel és leírással rendelkeznek.

Echinopsis hybrid 'Riptide'

Echinopsis hybrid 'El Capitan'

Echinopsis hybrid 'Firelight'

Echinopsis hybrid 'Hot Lips'

Echinopsis hybrid 'Cosmic Girl'


Echinopsis hybrid 'Pooka'


Echinopsis hybrid 'Serape'


Echinopsis hybrid 'Bolero'

Echinopsis hybrid 'Winterset'


Echinopsis hybrid 'Kazuko'


Echinopsis hybrid 'Fangri La'

Echinopsis hybrid 'Brigitte's Beauty'

Echinopsis hybrid 'Tondelayo'


Echinopsis hybrid 'Gold Emblem'

Echinopsis hybrid 'Icarus'


Echinopsis hybrid 'Sierra Skyline'

Echinopsis hybrid 'Crepe Crusader'


Echinopsis hybrid 'Infinity'


Echinopsis hybrid 'Paramount Orange'

Echinopsis hybrid 'Eddie'


Echinopsis hybrid 'Foxy Lady'


Echinopsis hybrid 'Monet'

Echinopsis hybrid 'Oriole'

Echinopsis hybrid 'Peace Eros'


Echinopsis hybrid 'Pink Diamond'


Echinopsis hybrid 'Siren'

Echinopsis hybrid 'Sleeping Beauty'

Echinopsis hybrid 'Elegant Lady'


Echinopsis hybrid 'Galaxy'

Echinopsis hybrid 'Temptress'

Echinopsis hybrid 'Madame Pele'

Echinopsis hybrid 'Flamenco'

Echinopsis hybrid 'Maria Isi'

Echinopsis hybrid 'Celeste'


Echinopsis hybrid 'Kira'

Echinopsis hybrid 'Dessau'


Echinopsis hybrid 'Big Bertha' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Big Bertha')

Echinopsis hybrid 'Flying Saucer' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Flying Saucer')

Echinopsis hybrid 'Rosalie' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Rosalie')

Echinopsis hybrid 'Edwardian Lady' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Edwardian Lady')

Echinopsis hybrid 'Dione' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Dione')

Echinopsis hybrid 'Apricot Glow' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Apricot Glow')


Echinopsis hybrid 'Golden Wings' (Syn.: Trichocereus hybrid 'Golden Wings')

Gondozás: Bár ezek a kaktuszok megjelenésükben rendkívül változatosak, gondozásuk tekintetében nem térnek el egymástól. Nyáron tartsuk őket napos helyen. Meleg időben öntözzük őket rendszeresen, kisebb vízadagokkal, és ügyeljünk rá, hogy semmiképp se álljanak vízben. Télen 5-10 °C-on tartsuk őket, mert csak így hoznak sok virágot. Legjobb ha világos helyen tudjuk őket teleltetni, például egy üvegházban vagy világos lépcsőházban, de ennek hiányában sötét hűvös helyen is áttelelnek. A téli időszakban ne öntözzük őket. 


Szaporítás: A fajtákat sarjaik dugványozásával szaporítjuk, mert csak így kapunk fajtaazonos utódokat. A legtöbb kedvelőjük azonban nemesíti is őket. Csak a fantáziánk szab határt annak, hogy melyik fajtát melyikkel keresztezzük. A magoncok 3-4 éves korukra hoznak virágot, ekkor már látjuk, hogy milyen színűek lettek.


Felhasználás: Általában gyűjtőktől tudjuk beszerezni őket. Nagyon mutatósak. Elhelyezhetők csoportosan, vagy a nagyobbak szoliterként. A legnagyobb virágú kaktuszaink közé tartoznak. Sajnos egy-egy virág csak rövid ideig nyílik, de egész nyáron folyamatosan fejlődnek rajtuk újabbak.


Kártevők, betegségek: Ritkán betegszenek meg. Néha gyökértetvek, vagy gyapjastetvek károsítják őket. Ezek ellen védekezzünk felszívódó rovarölő szerekkel. Túlöntözés esetén baktériumos gyökér és szárrothadás fordulhat elő, főleg ha alacsony a hőmérséklet. 


Videók:




Szerző: Szalay Dávid

Tradescantia sp. - Pletyka fajok (1.)

A pletykák a legkönnyebben nevelhető szoba és balkonnövényeink közé tartoznak. Magyar nevük jól mutatja fő tulajdonságukat: Gyorsan terjed, mint a "pletyka".
A pletykák rendszertani besorolása már korántsem ilyen egyszerű. A legtöbb fajt hasonló tulajdonságaik ellenére, különféle nemzetségekbe sorolták virág morfológiájuk apró különbségei miatt. Ma a legtöbbjüket a Tradescantia és a Callisia nemzetségbe sorolják. A fajok közti zűrzavar még ennél is nagyobb. Még komolyabb szakkönyvekben is sokszor hibás fajnév alatt jelennek meg.
Ebben a cikkben szeretnék kicsit rendet tenni a "pletykák" között, és röviden bemutatni igényeiket. A Tradescantia nemzetségnek számos faja van, melyek széles körben elterjedtek az Amerikai kontinensen. Vannak közöttük kertben tartható fagytűrő fajok, de ezeket egy másik cikkben szeretném bemutatni. Itt felsorolt pletykák szobanövényként elterjedtek és fagyérzékenyek.

Leírás: A pletykák a Commelinaceae, tehát a kommelinafélék családjába tartoznak. Egyszikű növények, jellemző rájuk a párhuzamos levélerezet és a mellékgyökérzet. Legtöbb itt felsorolt fajuk a talajon kúszik, de akadnak közöttük levélrózsás növények is. Virágaik kétivarúak, a porzók és termők egy virágban helyezkednek el. A hármas szám jellemző a virág felépítésére. A porzók nyelei rendszerint többé kevésbé szálas képletekkel díszítettek, ennek a rovarok megtévesztésében van szerepe. Úgy tűnik mintha rengeteg pollen lenne a virágon, pedig viszonylag keveset kínál, nektárt pedig egyáltalán nem termel. Virágaik fehérek, kékek, lilák vagy rózsaszínek. Nagyon tetszetősek, de aprók, és a legtöbb pletykát inkább díszes levelei miatt tartják. 
A toktermésében fekete magok fejlődnek. Jól csíráznak, de legtöbbször vegetatív úton szaporítjuk őket. 
A továbbiakban bemutatok néhány gyakori fajt, és gondozásukat is röviden ismertetem.


A zebrapletyka (Tradescantia zebrina) levele mikroszkóp alatt

Tradescantia fluminensis - Közönséges pletyka: Ez egy nagyon elterjedt pletyka faj. A természetben ritkás erdők aljnövényzetében él. A talajon kúszó hajtásai gyorsan legyökeresednek, és új területeket foglalnak el. Hajtásai kezdetben felfelé törőek, de amikor elérik a 15-30 cm magasságot saját súlyuknál fogva lehajlanak. Ezen tulajdonsága miatt kedvelt ámpolna növény. Fényesen csillogó felszínű levelei az alapfajnál is mutatósak, de számos tarka levelű fajtája is ismert. Ezek nagyon jól mutatnak modern kaspókban. Kicsi fehér virágai csak akkor jelennek meg ha a növény elegendő fényhez jut.
Tartható a ház bármely részén ahol kap természetes fényt, de nyáron a szabadban is jól érzi magát. A hideget meglehetősen jól tűri, akár kisebb fagyokat is átvészel, de hazánkban nem képes áttelelni.

Fény: Közepes fényigényű. Nyáron tarthatjuk a szabadban, de az erős napfényhez fokozatosan szoktassuk. Eleinte mindig árnyékos helyre rakjuk. Szobában lehetőleg egy nagy ablak közelében helyezzük el. Bár a zöld színű alapfaj elviseli az árnyékot, hajtásai megnyúlnak és nem fejlődik jól. A tarka levelű fajták fényigényesebbek, mert leveleikben nincs annyi klorofill.
Víz: Közepes vízigényű. Meghálálja a rendszeres öntözést, de lehetőleg pangóvíz ne alakuljon ki. Elég toleráns a gondozási hibákkal szemben. Így a szárazságot és a túlöntözést is elviseli, de jobb ha ezeket kerüljük.
Hőmérséklet: -2-30 ºC. Enyhe fagyokat is elvisel, de a mi éghajlatunkon semmiképpen sem téltűrő.
Talaj: Bármilyen jó minőségű virágföld vagy komposzt megfelelő.
Tápanyag: Nem feltétlenül igényel sok tápanyagot, de tavasztól őszig 2 hetente tápoldatozhatjuk.




Tradescantia fluminensis levelei általában vízszintesen terülnek szét.



A Tradescantia fluminensis szára mindig vékonyabb mint a hozzá hasonló T. albiflora-nak. Emellett levelei fényesebb felületűek, a levél tövénél pedig keskenyebbek.




Tradescantia fluminensis 'Tricolor' sokszínű levelei egészen művészi hatást keltenek.

Tradescantia fluminensis 'Aurea' leveleiben kevesebb a klorofill, ezért élénk sárgászöld színű. Jól mutat sötétebb zöld növények társaságában, de figyeljünk rá hogy elegendő fényhez jusson. 





Tradescantia fluminensis 'Variegata' levelei sárga vagy krémszínű csíkokat viselnek. Gyakran jelennek meg rajta teljesen zöld vagy teljesen klorofill hiányos hajtások is.


Tradescantia fluminensis ''Blushing Bride' hajtási kezdetben zöldek, de miután elérnek egy bizonyos méretet részben vagy teljesen klorofill hiányos, rózsaszín árnyalatú levelek jelennek meg rajtuk. 


Tradescantia albiflora - Fehér pletyka: A fehér pletyka nagyon régi szobanövényünk, mára sajnos ritkábban található meg a kereskedelemben, de valamelyik ismerősünktől biztosan tudunk beszerezni dugványnak való hajtást. Gyors növekedésű növény. A természetben szorosan a talajhoz simulva növekszik, és gyökerekkel rögzíti magát. Cserépben tartva lefelé csüng, akár 2-3 m hosszúra is megnő. A vadon élő faj egyszerű zöld levelű, de ezt ritkán tartják dísznövényként.
Általában a fehér csíkos 'Albovittata'  fajtával találkozhatunk, vagy a rózsaszín tarka változatok valamelyikével. A Tradescantia fluminensis-el rendszeresen összekeverik. Sajnos néhány szakirodalomban is zavar figyelhető meg a két faj elkülönítése között. Az alábbi képeken jól megfigyelhető ennek a fajnak a morfológiája. 
Szerencsére a két faj igényei nagyjából megegyeznek, bár a Tradescantia albiflora a hideget kevésbé tűri jól.

Fény: Közepes fényigényű. A zöld színű alapfaj az árnyékosabb helyeket is jól viseli. A tarka változatok fényigényesebbek. Ha nyáron a szabadba tesszük fokozatosan szoktassuk az erős fényhez, és kezdetben mindenképp árnyékos helyre tegyük. Szobában nevelve egy kellően fényes helyen jól fejlődik.
Víz: Közepes vízigényű. A talajt tartsuk nyirkosan, de lehetőleg ne álljon vízben a cserép. Elviseli a szárazságot és még a túlöntözést is, de ha azt szeretnék hogy szépen fejlődjön, keressük az arany középutat.
Hőmérséklet: 5-30 ºC. Az alacsony hőmérsékletet is jól tűri, de ilyenkor keveset öntözzük.
Talaj: Bármilyen jó minőségű virágföld megfelel a számára.
Tápanyag: Nem kimondottan tápanyagigényes. Tavasztól őszig 2 hetente kaphat tápoldatot, ez pozitívan befolyásolja a fejlődését.




A Tradescantia albiflora szorosan a talajhoz simulva növekszik, ha elegendő fényt kap egyáltalán nem emelkedik fel.



Tradescantia albiflora hajtása vastagabb és húsosabb mint a T. fluminensis-é. Levelei nagyobbak, tövüknél szélesek.












Tradescantia albiflora 'Albovittata' az egyik legnépszerűbb pletyka fajta. Régóta kedvelt szobanövény. Lecsüngő csíkos hajtásai talán még azoknak is ismerősek akik nem nagyon jártasak a növények világában.  





A Tradescantia albiflora 'Lilac' csíkozott leveleibe rózsaszín árnyalatok vegyülnek.

Tradescantia zebrina (Syn.: Zebrina pendula) - Zebra pletyka: Egy nagyon dekoratív levéldísznövény. Napjainkban is nagy népszerűségnek örvend. Az alapfaj leveleit két széles ezüstös csillogású sáv díszíti. Emellett a levelek fonákja lilás bordós árnyalatokban pompázik. Több termesztett változata is létezik melyek különféle árnyalatúak lehetnek. A virágaik általában élénk rózsaszínűek, de néha kékek is lehetnek, egyes változatoknál. Gondozása nagyon egyszerű, de fényigényesebb az előzőekben bemutatott fajtáknál. 

Fény: Nagyon fényigényes. Ha nem kap elegendő fényt megnyúlik és elveszíti gyönyörű színeit. Ha szobában neveljük egy déli fekvésű ablak közelébe tegyük, de nyáron legjobban a szabadban fejlődik.
Víz: Tartsuk nyirkosan a földjét, rendszeres öntözéssel. Nem kedveli a pangóvizet, mert gyökerei elrothadnak. 
Hőmérséklet: 10-30 ºC on jól érzi magát, de ha hűvösebb az idő keveset öntözzük. A huzatot és a hideget kevésbé tűri jól mint a legtöbb pletyka faj.
Talaj: Bármely jó minőségű virágföld megfelelő a számára.
Tápanyag: Tavasztól őszig kéthetente tápoldatozzuk.











Zebrapletyka fajták.



Tradescantia zebrina 'Purpusii' levelei sötét bíbor árnyalatúak. Némelyik egyednél a levél sávos mintázta hiányzik. 





Tradescantia pendula 'Quadricolor' egy igazán tarka fajta. Részben klorofill hiányos levelei, lila, rózsaszín, sárga, ezüst, és zöld színekben pompáznak.


Néhány különleges zebrapletyka változat. 


A zebrapletyka fajták változatos levelei.

Tradescantia zebrina var. flocculosa: A zebrapletyka egyik alfajának tekintik, de könnyen elkülöníthető tőle. Levelei élék zöldek és felszínük szőrözött. Virágai kék színűek.

Fény: Közepes fényigényű faj.
Víz: Rendszeresen öntözzük, tartsuk nyirkosan a földjét, de a pangóvizet kerüljük.
Hőmérséklet: 10-30 ºC
Talaj: Laza szerkezetű jó minőségű virágföld ajánlott.
Tápanyag: Tavasztól őszig 2 hetente tápoldatozhatjuk.



Tradescantia pallida (Syn.: Setcreasea pallida) - Bíbor pletyka: Egy nagyon népszerű pletyka faj, melyet általában balkon növényként tartanak. Legalábbis tavasztól őszig mindenképpen jobban érzi magát a szabadban mint egy lakásban. Bíbor-lila levelei miatt jó kontrasztot alkot más növényekkel. Szárai meglehetősen húsosak, némi vizet raktároznak. Hajtásai inkább felfelé törőek, ha elegendő fényt kap nem kimondottan viselkedik kúszónövényként. Rózsaszín virágai is jelentőd díszítő értékkel bírnak. Dísznövényként a 'Purpurea' fajta terjedt el, a zöld levelű alapfajt még a legtöbb kertész sem ismeri.

Fény: Nagyon fényigényes. Csak akkor fejlődik megfelelően ha erős napsugárzás éri. Elviseli ugyan az árnyékot is, de ilyenkor nagyon megnyúlik színeit elveszti, és csak sínylődik. Nyáron a szabadban a legjobb tartani.
Víz: Közepes vízigényű. Elviseli a szárazságot is, ilyenkor levelei összecsukódnak, így csökkenti a párologtatást. Ezt teszi akkor is, ha a hőmérséklet 30 ºC fölé emelkedik.
Sok mindent elvisel, de legjobb ha rendszeresen öntözzük, és a pangóvizet mindenképp kerüljük, mert ez idővel a gyökerek rothadását eredményezi.
Hőmérséklet: 8-30 ºC
Talaj: Laza jó minőségű virágföld ajánlott.
Tápanyag: Tavasztól őszig 2 hetente adagoljunk számára káliumban és foszforban gazdag műtrágyát. A túl sok nitrogént tartalmazó tápoldat hatására levelei kevésbé lesznek élénk színűek. 


A Tradescantia pallida vadon élő változata. Szárán és a levél szegélyén látható lilás árnyalat, de jóval szolidabb színezetű mint nemesített fajtái.








Tradescantia pallida 'Purpurea' fajta különleges színével igazán látványos növény. 



Tradescantia pallida 'Variegata' egy nagyon látványos csíkozott levelű fajta. Bíbor és rózsaszín levelei magukra vonják a figyelmet.

Tradescantia blossfeldiana - Szőrös pletyka: Ez a növény szőrös bimbóiról kapta nevét, melyek a hajtás csúcsán csoportosan jelennek meg. Levelei zöldek, tövüknél sötétebb árnyalattal. Hajtásai húsosak, kezdetben felfelé törőek, később lecsüngenek. Virágai két színűek kifelé haladva fehérből rózsaszínbe mennek át. Tarka levelű fajtája is ismert.

Fény: Fényigényes. ha szobában neveljük lehetőleg egy nagy déli fekvésű ablak közelében helyezzük el.
Víz: Közepes vízigényű. Talaját tartsuk nyirkosan, de a pangóvizet kerüljük.
Hőmérséklet: 10-30 ºC
Talaj: Laza szerkezetű talajt kedvel.
Tápanyag: Tavasztól őszig kéthetente adagoljunk számára tápoldatot.






Tradescantia blossfeldiana 'Variegata'

Tradescantia sillamontana - Pókhálós pletyka: Ennek a fajnak a levelei erősen molyhosak. A felszínüket borító szőrzet védi a növényt a naptól és csökkenti a párologtatását. Ebből is sejthetjük, hogy ez a növény szárazabb éghajlathoz alkalmazkodott. Rózsaszín virágai kimondottan látványosak.

Fény: Nagyon fényigényes. Lehetőleg olyan helyen tartsuk ahol közvetlen napfény éri. Árnyékos helyen megnyúlik és tönkremegy. 
Víz: Szárazságtűrő növény. Ha kis vízadagokkal rendszeresen öntözzük, nagyon szépen fejlődik. Két öntözés között hagyjuk a talaj felszínét kiszáradni. 
Hőmérséklet: 10-30 ºC
Talaj: Laza szerkezetű talajt kedvel. A virágföldbe keverhetünk folyami homokot.
Tápanyag: Tavasztól őszig havonta adagoljunk számára tápoldatot.









Tradescantia sillamontana 'Variegata', egy tarka levelű változat.

Tradescantia navicularis (Syn.: Callisia navicularis) - Csónak pletyka: Egy igazi különlegesség. Pozsgás levelei sűrűn helyezkednek el, és kis papírhajókra emlékeztetnek. Viszonylag zömök megjelenésű növény, de virágai hosszabb szárakon emelkednek a magasba. Levelei vöröses árnyalatot vesznek fel, ha sok napfény éri. Jó vízáteresztő képességű talajba ültessük és mértékkel öntözzük.

Fény: Nagyon fényigényes. Tartsuk a szabadban vagy üvegházban, esetleg déli fekvésű ablakpárkányon.
Víz: Szárazságtűrő növény. A rendszeres öntözés meghálálja, de kis vízadagokkal öntözzük. Két öntözés között hagyjuk a talaj felszínét kiszáradni. Pangóvizet mindig kerüljük.
Hőmérséklet: 10-30 ºC
Talaj: Jó vízáteresztő képességű talajt igényel. A virágföldbe keverjünk apró kavicsokat és folyami homokot.
Tápanyag: Kevés tápanyagot igényel. Tavasztól őszig havonta adagoljunk számára foszforban és káliumban gazdag műtrágyát.








Tradescantia geniculata (Syn.: Gibasis geniculata) Törékeny pletyka:  Ez egy nagyon tetszetős bokros növekedésű pletyka, mely jól mutat ámpolnában vagy bármilyen emelvényre helyezve. Sötét színű szárai egészen vékonyak. Levelei változó méretűek, fonákjuk lilás árnyalatú. Sok apró fehér virágot nevel, melyek a hosszú virágszárak miatt fátyolszerűen borítják a növényt.

Fény: Fényigényes növény. Nyáron tarthatjuk a szabadban, szobában pedig lehetőleg a legfényesebb helyre tegyük.
Víz: Tartsuk nedvesen a földjét, de a pangóvizet kerüljük.
Hőmérséklet: 5-30 ºC
Talaj: Jó minőségű virágföld javasolt.
Tápanyag: Nyáron 2 hetente tápoldatot adhatunk neki. 







Tradescantia zanonia (Syn.: Campelia zanonia) - Nagy levelű pletyka: Ez a faj inkább felfelé törekszik, elérheti a 50-70 cm-es magasságot. Mint neve is mutatja, nagy leveleiről könnyen felismerhető. Hosszuk  elérheti a 20 cm-t. Fényes felszínük nagyon mutatós. Tarka levelű fajtája is létezik.

Fény: Fényes vagy félárnyékos helyeket kedveli. Erős napsugárzást is elvisel, de fokozatosan szoktassuk hozzá, nehogy megperzselődjön. A túl sötét helyen megnyúlik, és nem fejlődik megfelelően. A tarka levelű típus nem tűri az árnyékot, csak kellően fényes helyen fejlődik jól.
Víz: Közepes vízigényű. Tartsuk nedvesen a talajt, de a pangóvizet kerüljük.
Hőmérséklet: 5-30 ºC-on tartható.
Talaj: Bármilyen jó minőségű virágföld megfelelő.
Tápanyag: Tavasztól őszig 2 hetente kaphat nitrogénben gazdag tápoldatot.












Tradescantia zanonia 'Mexican Flag'

Tripogandra serrulata: Ez a faj fényes felületű hosszúkás leveleiről ismerhető fel. Felfelé törő majd szétterülő hajtásrendszere jól mutat ámpolnában vagy bármilyen emelvényre helyezve. Fehér virágai csoportosan nyílnak a hajtások végén. Általában a 'Purple Scimitars' nevű fajtáját termesztik, melynek szárai bíbor színűek, és bőséges fény hatására levelein bordó színezet jelenik meg.

Fény: Közepes fényigényű. Az árnyékot nem viseli jól, és színei is sokkal szebbek ha napos helyen tartjuk. 
Víz: Közepes vízigényű, rendszeres öntözést meghálálja. A pangóvizet kerüljük. 
Hőmérséklet: 8-30 ºC-on jól érzi magát.
Talaj: A laza szerkezetű talajt kedveli. Jó minőségű virágföldbe keverhetünk némi folyami homokot a számára.
Tápanyag: Átlagos tápanyag igényű növény. Nyári időszakban kéthetente tápoldatot keverhetünk az öntözővízbe, a dobozon feltüntetett mennyiségben.






Tripogandra serrulata 'Purple Scimitars'

Tradescantia spathacea (Syn.: Rhoeo spathacea) - Lándzsás pletyka, Mózes kosárka: Ez egy nagyon közkedvelt növény. A legtöbb pletykával ellentétben szárai elég rövidek. ha elegendő fény éri levélrózsát alkot. Hosszú, lándzsás leveleinek a fonákja bíborszínű. Virágai a levelek tövében jelennek meg, és két lepellevél veszi őket körül. Ez a furcsa csónakszerű képlet később a magokat is védi. Innen ered a növény "Mózes kosárka" elnevezése is. Könnyen nevelhető, kezdőknek is sok sikerélményt nyújtó növény. Tarka levelű változatai is nagyon népszerűek.

Fény: Fényigényes növény. Némi szoktatással az erős napfényt is kedveli, de hirtelen ne helyezzük ki a napra, mert levelei megperzselődnek. Árnyékos helyen hajtásai megnyúlnak.
Víz: Közepes vízigényű növény. Földjét tartsuk nyirkosan, de a pangóvizet kerüljük.
Hőmérséklet: Erősen fagyérzékeny, és nem nagyon kedveli a hideg huzatos helyeket. 10-30 ºC megfelelő számára. hűvösebb helyen tartva kevés öntözést igényel.
Talaj: Jó minőségű tőzeges virágföld vagy komposzt kiválóan alkalmas a számára.
Tápanyag: Közepes tápanyagigényű faj. Kéthetente tápoldatozhatjuk a nyári időszakban. Nitrogénben gazdag tápok ajánlottak számára. 







Tradescantia spathacea 'Variegata'

Tradescantia spathacea ‘Sitara Gold’

Tradescantia hirta (Syn.:Setcreasea hirsuta): Ezt a fajt leginkább balkon növényként érdemes tartani. Levelei keskenyek és megnyúltak, szőrözöttek. Virágait pedig hosszú szárakon hozza. Jó vízáteresztő képességű talajban tartsuk, és ne öntözzük túl. Kedveli a napos helyeket.

Fény: Fényigényes növény. Nyáron tartsuk a szabadban, napos vagy fényes helyen. Télen a lehető legvilágosabb helyet igényli. 
Víz: Vízigénye viszonylag alacsony, de lehetőleg rendszeresen öntözzük a növekedési időszakban kisebb vízadagokkal. Két öntözés között hagyjuk a talaj felszínét kiszáradni. A cserepének alja mindig legyen perforált. 
Hőmérséklet: Fagyérzékeny növény. 8-30 ºC-on jól érzi magát. Hideg időben legyen lehetőleg száraz a földje.
Talaj: Jó vízáteresztő képességű talajt igényel. Megfelelő a tőzeges virágföld, vagy komposzt, amibe folyami homokot és apró kavicsokat keverünk. 

Tápanyag: Nem kimondottan tápanyag igényes, de tavasztól őszig 2 hetente tápoldatozhatjuk. Legjobb a foszforban és káliumban gazdag műtrágya számára. 







Gondozás: A pletykák igényei között különbségek vannak, így ezeket minden fajnál külön ismertettem. Általánosságban nagyon könnyen nevelhető növények, és kezdő növénytartóknak is ajánlhatók. Persze mint minden növénynek, nekik is vannak alapvető szükségleteik. Legjobb, ha minden tekintetben az arany középutat követjük. 
A szokásos ápolási munkákon túl időnként távolítsuk el a növényekről az elszáradt leveleket. 
Némelyik tarka levelű fajta hajlamos teljesen zöld hajtásokat is fejleszteni. Ezek sokkal gyorsabban növekszenek és idővel elnyomják a növény tarka részeit, ha szeretnénk megtartani a növény jellegzetes színezetét, vágjuk le ezeket a hajtásokat. 





Szaporítás: A pletykákat nagyon könnyű szaporítani. Általában dugványozással szaporítjuk őket. Vágjunk le egy 5-15 cm hosszú hajtáscsúcsot és távolítsuk el az alsó 1-3 levelet. Töltsünk meg egy cserepet tőzeges virág-földel és ebbe dugványozzuk a hajtásokat. Egy pálcikával érdemes lyukat készíteni mielőtt a talajba nyomjuk a növényt, mert elég törékeny a szára. Egy cserépbe több dugványt tegyünk, majd kissé tömörítsük a talajt. A gyökeresedéshez nem igényel különös ápolást. Tartsuk nedvesen a talajt, és már egy héten belül alaposan begyökeresednek és növekedésnek indulnak. A Tradescantia spathacea levélrózsás felépítésű, de ugyan olyan könnyen dugványozható. Gyakran fejleszt oldalhajtásokat melyeket leválaszthatunk. 
A dugványok vízben is nagyon jól gyökeresednek. Akár 10 nap utána akkora gyökereket fejlesztenek, hogy el is ültethetők. Ezt követően ültessük őket virágföldbe. Ez egy bevett módszer a pletyka esetében, de valójában szükségtelen. Szebb példányokat kapunk, ha rögtön a talajban gyökeresednek meg.
A pletykák magról is könnyen szaporodnak, de általában nem ilyen módon szaporítjuk őket. Ennek ellenére gyakran szétszóródnak magjaik és itt-ott kikelnek, akár más növények cserepében is. Ha szeretnénk magvetéssel próbálkozni, a magokat vessük 0,5 cm mélyen tőzeges talajba. Tartsuk őket nedvesen és párás meleg körülmények között. A magoncok hamarosan csírázni kezdenek. 

Kártevők, betegségek: Szerencsére a pletykák ilyen téren nagyon ellenállóak. Némelyik fajt (a felsoroltak közül a Tradescantia navicularis-t) esetleg takácsatka károsíthatja, melyt atkaölővel kiirthatunk. Tapasztalataim szerint más kártevő nem fordul elő. 
Pusztulásukat gondozási hibák szokták okozni. Vegyük figyelembe, hogy még a legellenállóbb növényeknek is szükségük van fényre, és a szoba legsötétebb sarkában valószínűleg idővel elpusztulnak. Öntözésüknél figyeljük meg a talaj nedvességtartalmát, sokan abba a hibába esnek hogy mindig azonos időközönként öntözik a növényt, de ez nem jó stratégia. A talaj nedvességtartalmából következtessünk az öntözés szükségességére. 

Szerző: Szalay Dávid